Könyv - Zenetektonika – kulcsfigurák a magyar és erdélyi zeneiparban
- sabverott
- Jul 28, 2022
- 4 min read

Zenetektonika – kulcsfigurák a magyar és erdélyi zeneiparban
A három ismerős szinte egyidőben jelenteti meg köteteit, nevezetesen Radu Lupascu a Blues made in Romania, Zilahi Csaba az Erdélyi magyaRock és ezekhez társítható Zenetektonika – kulcsfigurák a magyar és erdélyi zeneiparban címen kihozott zenetörténeti kiadvány. A zsebkönyv Vetró B Sebestyén András grafikus, a Fernet zenekar gitárosa összeállítása.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Talán kevesen tudják rólad, hogy a képzőművészet és zenei elfoglatságaid mellett írással is foglalkozol.
Tény, hogy évek óta írogatok és publikálok különböző impressziókat inkább művészeti témakörben, kissebb tömör rovatokként jelentek meg újságokban, szaklapokban, folyóiratokban ezek a véleményezések, kiállítás megynyitókról, tárlatbemutatók, művészekről önéletrajzok. 2ooo óta Talaba Nimrod állnéven TN szignóval kerülnek ezek a szövegek az olvasók elé. Édesanyám elvesztése óta teljesen átértékelődtek a dolgok, így egy egész más úton haladok. A képzőművészet egy kissé háttérbe szorult és más dolgok kezdtek foglalkoztatni. Jelenleg a Sabverott márkanév alatt kihozott pengetők tervezése és kivitelezése mellett az adatgyűjtés egy adott témakőrben az ami leköt. Ez most érdekel, élvezem és nagyon lefoglal.
Hogyan készült el ez a könyved, honnan az ötlet?
Ez az adatgyűjtemény nem készült volna el, ha nem kapok egy emailt László András a Magyar Rockhírességek Csarnokának egyik pillérrétől aki mellesleg a Magyarock a határon túl címmel megrendezendő tárlat szervezője, kurátorátora. Ma már a Zilahi Csaba barátom (Erdélyi magyaRock 1970-2010), könyvével együtt a mi írásaink is helyet kaptak a rockmúzeumban. Ez az időszakos tárlat anyaga az identitásukat megtartó, magyar nyelvű rockkultúrát ápoló, határainkon túli zenekarok, előadók relikviáiból, fotóiból, hangszereiből áll össze, amelyeket az elszakított országrészben élő, illetve hazaköltözött zenészek bocsátanak a rockmúzeum rendelkezésére.
Röviden mutasd be...
A Iasi StudIs kiadó gondozásában jelent meg Talaba Nimrod – zsebkönyve a hazai magyar zenekarokról talált ollózásait tartalmazó egyfajta erdélyi zenetörténeti áttekintés Zenetektonika címmel. A 25o oldalas zsebkönyv 121 erdélyi magyar pop, rock, blues, jazz zenekart és énekest sorakoztat föl. Lényegében egyfajta helyzetjelentés jegyzettöredékekben az erdélyi és magyar zenészekről és zenekarokról. A Zenetektonika adatgyűjtemény ritkaságnak számító zenetörténeti áttekintés mely rövid ismertetők és fényképek kíséretében mutatja be a zeneipar magyar és erdélyi származású kiválóságait. E kis könyv arra fokuszál, hogy a köztudatba már beivódott alkotók mellett ismert és kevésbé ismert magyar gyökerű előadót, zenészt, karaktert is előtérbe hozzon. A könyv egyedisége és fő vonala, hogy egy kalap alá hozza azokat az itthoni magyar zenekarokat és azokat a csapatokat is melyek tagjai közül legalább egy zenész magyar származasú. Nem árt ha tudunk egymásról. Az ügyesen összecsomagolt anyag érdekes utat és személyeket sorakoztat föl. Külön fejezetben szerepelnek azok az erdélyi zenészek akiknek külföldön sikerült karriert építeni, és magyar származású ismert világsztárokról is olvashatunk. *(sabverott@gmail.com)
Szinte egyidőben jött ki a Zilahi Csaba könyvével...
Igen, csak az komolyabb, profibb és neki óriási lépéselőnye volt, hisz ezzel foglakozott, kutatta, interjúzgatta az itthoni csapatokat. Találkoztunk, beszélgettünk, végül is a két kiadvány valahogy kiegészíti egymást, hisz ő csak azokat a hazai magyar zenekarokról írt eddig, akik 68-tól akik saját szerzeményekkel is rendelkeztek, nálam pedig a kitétel az az volt, hogy a csapatból legkevesebb egy személy magyar származású, vagy magyar felmenőkkel rendelkezzen. Így sikerült viszonylag rövid időn belül a puzzle-t 121 csapatból kirakni, de biztos, hogy a lista még bővíthető.
Hol lehet hozzájutni?
Igazából nem kereskedelmi céllal született meg. Egy jópofa kihívást láttam benne és nagyon szórakoztató volt felfedezni, megtalálni, rádöbbeni dolgokra. Kis példányszámban látott napvilágot, hisz inkább kuriózumból és játékból állt össze ez a könyv.
Ha jól tudom mindezt megelőzte még három román nyelvű kiadványod/tanulmányod
Igen. Úgy tűnt, hogy a választott téma feldolgozatlan volt eddig és ez sarkallt ezek az infók ősszegyűjtésére és tálalásásra. Az egyik képes könyv Periplu in lumea chitarelor in Romania címen jött ki, ez a belfüldi hangszerkészítés, ebből is inkább csak egy szelet, mert kimondottan a hazai gitárkészítés témáját járja körbe 193o-2o21 között. Azonkívűl sorra veszi és röviden bemutatja az itthon készített darabokat fotók és rövid leírások kíséretében.
A másik szintén 25o oldalas kiadvány pedig kimondottan a gitárpengetők szerepéről, modelljeiről, formáiról, típusairól, anyagáról tartalmaz egy igen kemény összefoglalót. Ez inkább a fanatikusoknak szól, a címe pedig Plectrum Park. https://gsfanatic.com/hu/blog/gitarpengetok-katalogusa Taglalja és véleményezi a gitár pengetők inspiráló hatását, befolyását különböző tónusok a hangulat megteremtésétől a cselekmények és sound-ok fontos pillanatainak hangsúlyozásán át az érzelmi tartalomnak kivetítéséig, hordozásáig. A Plectrum park főként gitáros és zenész- szakma számára egyaránt fontos kötet, mely az amatör-hobby zenésztől a profi rutinos gitárosok számára is rendkívül élvezetes és gondolatébresztő olvasmány lehet.
A harmadik katalógus az a Vibratii néven tömöríti képekben és rövidke önéletrajzok kíséretében azokat a hazai román és magyar képzőművészeket, rendezőket, fotósokat, designer, építészeket akik a művészetük és alkotási folyamatok mellett zenei karriert is befutottak. A híres világsztárokhoz hasonlóan akik mint kiderült képzőművészettel is foglakoztak a zene mellett, mint Fredy Mercury, Marilyn Manson, Ronnie Wood, Miles Davis, Bob Dylan, Cat Stevens, vagy a magyarországi Cseh Tamás, Kiss Tibor, Ef Zámbó István, vagy épp Tarján Zsófia erre a mintára felfűzve állítottam össze az itthoni 17 karizmatikus képzőművész-zenész kettős életformát folytató emberkék listáját. Olyan nevekkel találkozhatuk mint Nicu Kovacs, Cristi Oprea, Alexandru Andries, Calin Tzetze Radulescu, stb Ízelítőt itt olvashatnak: https://sabverott.wixsite.com/guitarpicks/post/artisti-plastici-arhitecti-pictori-fotografi-designeri-actori-care-au-facut-cariera-in-muzica
További tervek ezen a téren?
Van egy kezdetleges vázlatom ami a brassói blues, jazz, pop, rock, punk és metál zenekarokat, zenészeket sorakoztatná föl Kronstadt backstage címmel. Itt interjúk, önéletrajzok követnék egymást. A másik zsebkönyvterv pedig a Közös metszet címmel olyan nemzetközi, magyarországi és hazai ismert zenészeket mutatna be akik a zenei karrier mellett képzőművészet terén is sikereket értek el. A harmadik napló pedig szintén a gitárpengetőkről szólna, Hanghullámok, hangkarakterek és soundtranszformációk címmel, de ezúttal bemutatva a saját, általam készített/tervezett darabokat részletes infó leírással, endorszerekkel és azok fotóival és véleményezéseivel együtt.
Comments